QUIOSQUE
2 120 6 1

Grzegorz Tokarczyk Dyrektor ds. Sprzedaży i Rozwoju, QUIOSQUE

Grzegorz Tokarczyk – menedżer związany z branżą odzieżową od ponad 20 lat, a poza tym Certyfikowany Profesjonalny Coach Biznesowy, ekspert w zakresie rynku retail, zarządzania sprzedażą oraz procesami rozwoju pracowników i wykorzystania potencjału. Pracował z markami Tatuum, Lee, Wrangler, Vans, The North Face, Napapijri, Quiosque. W markach Quiosque oraz Lee, Wrangler tworzył sieć partnerską i franczyzową budując struktury działu retail. Z zamiłowania praktyk operacyjny dostosowujący wymogi korporacyjne do warunków rynkowych, specjalista w dziedzinie standardów obsługi Klienta. W marce QUIOSQUE pracował w latach 2001-2004 jako Dyrektor Handlowy do której powrócił po 11 latach i obecnie zarządza sprzedażą i rozwojem. Poza pracą zawodową muzykuje i gra na instrumentach perkusyjnych, klawiszowych i gitarze. W obszarze rozwoju zawodowego i osobistego zwolennik podejścia kognitywistycznego i psychosyntezy.

Przeczytaj cały wywiad »

Do CENTRALI

Nie tylko u Ciebie są takie zgrzyty. U mnie np. żeby szefowa nie dała mi awansu, bo kierowniczka w ciąży to zdegradowała się do stanowiska zastępcy kierownika i jednocześnie została na stanowisku szefa. Dwie pensje? Dlaczego nie! Jeśli ktoś na początku się nie postawi to będzie kozłem ofiarnym, wszystko co złe będzie zwalane na jedną osobę. Kręci z premiami. Od regionalnego uslyszalysmy, że to jej dobra wola, że wypłaca nam premie. Czy tak jest wszędzie? Zero szacunku dla pracowników. W grudniu regionalny rozpisal nam taki plan miesięczny, że nie wierzylysmy własnym oczom. Jak w wakacje pytał o nasz zespół podobno sam prezes, tak teraz cisza. Dlaczego? Zbyt wygórowane plany, których nie zrobi nawet Warszawa. Pytanie do centrali: czy Wy macie wpływ na to jak jest układany grafik? Przykład, który ciągnie się od kilku miesięcy: dwie przewieszki w miesiącu, obie ma ta sama zmiana, druga zmiana przychodzi na gotowe. Niedziela handlowa? Proszę bardzo! Dwie przewieszki plus w gratisie handlowa niedziela. Nie za dużo tego "dobrego"? Pytając szefową i kierowniczkę czy nie za dużo mamy pracy jako zmiana, zrzuciły winę na Centrale, że tak wynika z Waszych "obliczeń". Nie wierzę w ani jedno ich słowo. Pracuję tu prawie dwa lata i przez dwa lata nie robiłam dokładnie 6 przewieszek. Jeśli odpiszecie na mój komentarz okrętnie to będę miała pewność, że to jak ukladany jest grafik zależy od moich bezpośrednich przełożonych, a tym zajmie się już inna instytucja, której zależy na PRAWACH PRACOWNIKA. Czekam na KONKRETNĄ ODPOWIEDŹ.

Kraków

pracowało z klientami. Firma bez zarzutu ,bardzo w porządku pod wzgledem ogółu (umow, podarunki na swieta, czy tworzenie konkursów )z Regio nie miałam zbyt wiele styczności : ocena neutralna ale bez zachwytu ponieważ nie umiała rozwiązać problemów sklepowych wszystko było uciszane tylko trzeba pamiętać ze wiele sytuacji wychodzi po za sklep i jsk już pasaż galerii handlowej i pracownicy na wyspach słyszą kłótnie to powinno się REAGOWAĆ i wyciągać wnioski! Kiedy Osoba zarządzająca zespołem niszczy kolejny(3) zespół i nadal jest trzymana to coś znaczy nie tak. Sprzedaż indywidualna jest wszędzie ale zgrany team polega na wzajemnym wsparciu i szacunku a dochodziło do sytuacji że to osoba kierująca zespołem kradła klientki,wbijała paragony na siebie gdzie inna osoba przy przymierzalni mocno się na pracowała. Żadne propozycje lub zwrócenie uwagi nie pomaga wtedy się człowiek staje nie wygodny i niepotrzebny! Zostaje zwolniony albo sam odchodzi w klimacie wątpliwym. Przychodza nowi nieswiadomi no i tak co 3-6mcy aż do czasu kiedy ci nowi stają się uswiadomieni. Rekrutacja trwa całe życie. Ja zostałam uprzedzona ze szykuje mi sie niespodzianka (zwolnienie-"że jak już ekipę znajdzie to wtedy będzie porozumienie stron" po pół roku pracy) weiec dałam wypowiedzenie sama od razu bo dość tego traktowania . Przypuszczam również że na moje zwolenie było podparte dodatkowo wnioskiem opieki na dziecko które było chore. Ktore było nawet w szpitalu i nie przyszłam do pracy. Można to podciągnąć pod nie rowne traktowanie pracowników bo nagle po tej sytuacji usłyszałam że moja praca dobiegnie konca i cała czara goryczy została wylana. Ciągła rekrutacja nawet w święta Bożego Narodzenia mówi sama za siebie. Każda osoba która odeszła jest zła i opinia jest subiektywna? A może właśnie szczera. Cała opinia dotyczy jednego sklepu a nie sieci . Ale czytając inne opinie wnioski można wysnuć samemu co do ogółu.

Śmieszna

Renata z salonu ETC przecież to tylko taka gadka, żeby było co za wspaniała marka, odpowiada na każdy post, na ten mój zapewne też odpowie, coś w rodzaj dziękujemy za .... była bal. A to że ludzie są zwolniani to wie o tym centrala. Gdyby bylo inaczej to dyrektor by chyba zainteresował sie częstymi zwolnieniami w sklepach, a tak w kółko to samo.

QUIOSQUE
pracodawca

W tym roku już po raz piąty zrealizowaliśmy akcję Zadbaj o siebie. Modna, piękna i zdrowa. Celem inicjatywy jest zachęcenie kobiet do dbania o zdrowie, a przede wszystkim do wykonywania badań profilaktycznych.
Po raz kolejny wsparło nas Stowarzyszenie "Amazonki" Warszawa - Centrum. W ramach akcji powstała sesja zdjęciowa z udziałem Amazonek, a także filmy z poradami cennymi dla każdej kobiety.
Projektantki QUIOSQUE stworzyły bluzkę z nadrukiem przedstawiającym wizerunek kobiet o różnych sylwetkach. Nadruk nawiązuje zarówno do motywu Różowej Wstążki, jak i hasła marki „Jesteśmy różne, jesteśmy piękne”. Zysk ze sprzedaży został przekazany na rzecz Stowarzyszenia Amazonki.
Ponieważ w naszej firmie pracują niemalże wyłącznie kobiety, temat profilaktyki raka piersi jest nam szczególnie bliski. W tym roku panie pracujące w centrali firmy mogły wykonać bezpłatne badanie USG. Odbyło się spotkanie z Amazonkami i nauka samobadania piersi. Odwiedziła nas także Pani Barbara Jobda, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych, która opowiedziała m.in. o tym na co należy zwracać uwagę obserwując swoje ciało, jakie objawy mogą być niepokojące. Oczywiście nie mogło zabraknąć aromatycznej kawy i słodkiego poczęstunku. Każda pani otrzymała także ulotkę z instrukcją samobadania piersi oraz koszulkę - symbol naszej akcji. Cieszymy się  z tego, że mogliśmy przypomnieć wszystkim paniom pracującym w naszej firmie, jak ważne jest dbanie nie tylko o wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie.
Zachęcamy do obejrzenia filmów z cennymi poradami