Clockwork Bemanning AS

3 Dodaj opinię

Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedzi na najbardziej nurtujące Ciebie pytania na temat mieszkania, pracy w Norwegii.

REKRUTACJA

Nie znam angielskiego ani norweskiego, czy mimo wszystko znajdzie się praca dla mnie?

Niestety nie. Znajomość języka, na początku chociażby komunikatywna,  jest bardzo ważna. Często na budowach nasi pracownicy pracują w wielokulturowym środowisku. Bez znajomości języka nie porozumiesz się z innymi pracownikami lub brygadzistą i np. przydzielenie Tobie zadań nie będzie możliwe.

Jak mogę nauczyć się szybko języka?

Na rynku jest dużo ofert szkoleń,  które koncentrują się intensywnym opanowaniu nowego języka. Możemy polecić kursy, dzięki którym w szybki i skuteczny sposób opanujesz język, choćby w podstawowym zakresie.  W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt z naszym biurem.  Po przyjeździe do Norwegii zachęcamy naszych pracowników do podjęcia nauki norweskiego na kursach. Clockwork refunduje część kosztów takich kursów, maksymalnie do kwoty 2000 koron norweskich.

Dlaczego norweski albo angielski jest taki ważny?

Jest niezbędny w procesie komunikacji. Im lepsza znajomość języka, tym większa szanse na bardziej wymagającą,  ale też jeszcze lepiej płatną  pracę.

Dlaczego muszę dodawać swoje zdjęcie do CV?

Norwescy pracodawcy są na tym punkcie bardzo przeczuleni. Jeśli chcesz dobyć dobrą pracę - koniecznie zadbaj o to, żeby dołączyć odpowiednie zdjęcie. Zdjęcie powinno być dobrej jakości i na jasnym tle. Pamiętaj o uśmiechu.

Czy CV wysyłać w języku angielskim czy polskim?

Najlepiej w języku  angielskim, ponieważ nasi klienci otrzymają od nas opis Twojego doświadczenia i kwalifikacji w tym języku.

Na stronie nie ma oferty pracy dla mnie. Po co w takim razie mam wysłać moje CV?

Gorąco rekomendujemy, aby zarejestrować się w naszym systemie, ponieważ wielu naszych klientów bardzo często zgłasza się do nas i potrzebuje wykwalifikowanych pracowników „od zaraz”.  Możesz znaleźć pracę szybciej niż myślisz.

Ile zajmie mi wypełnianie formularza na Waszej stronie?

Rejestracja jest bardzo prosta. Cały proces zajmie maksymalnie 15 minut. W pierwszym kroku wpisujesz dane osobowe, następnie wybierasz interesujące Cię stanowisko i na końcu załączasz CV wraz ze zdjęciem.

Jak wygląda rekrutacja?

Proces rekrutacji składa się z 3 kroków. W pierwszym etapie wysyłasz nam swoje CV. Pamiętaj, aby dołączyć zdjęcie. W drugim kroku, jeśli spełniasz kryteria, umówimy się z Tobą na telefoniczną rozmowę. Będzie ona trwać maksymalnie 20-30 minut.  Po niej dowiesz się szybko, czy przejdziesz do następnego etapu. Jeśli tak, czeka Cię jeszcze spotkanie w naszym polskim biurze. Takie spotkanie będzie trwać maksymalnie 1 godzinę. Po tej rozmowie otrzymasz od nas informację zwrotną na temat dalszych szkoleń BHP i przygotowań do wyjazdu. Jeśli nie spełniasz wymogów tego ogłoszenia, podpowiemy Tobie, co możesz zrobić, aby udało się następnym razem.

Jak mam się ubrać na spotkanie w sprawie pracy?

Nie wymagamy od naszych kandydatów, aby przychodzili do nas na rozmowę w garniturze.  Proszę ubrać się swobodnie, lecz schludnie.

Dlaczego muszę przejść aż 2 szkolenia BHP?

Na jak długo najlepiej wyjechać? Czy jest jakiś minimalny okres?

Dlaczego otworzyliście nowe biuro w Krakowie?

Celem nowego biura w Polsce jest udoskonalenie procesu rekrutacji. Zależy nam, aby dokładnie sprawdzić umiejętności kandydatów  (szczególnie językowe) i kwalifikacje jeszcze przed wyjazdem do Norwegii, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.  Doradzamy, jak dobrze przygotować dokumenty, by zwiększyć prawdopodobieństwo zdobycia pracy.

Dlaczego nie mogę pracować bezpośrednio dla norweskich firm budowlanych, po co jest potrzebna agencja?

Tak działa cała branża budowlana w Norwegii. Na rynku jest obecnych kilkadziesiąt agencji pośrednictwa pracy. Clockwork Bemanning AS jest jednym z największych graczy. Oczywiście, jeśli pracodawca jest zadowolony z pracownika, istnieje możliwość pracy bezpośrednio dla niego. Dlatego warto się starać i podnosić swoje kwalifikacje.

Co muszę zabrać ze sobą i co załatwić przed wyjazdem do Norwegii?

Listę wszystkich potrzebnych rzeczy znajdziecie na samym końcu naszego przewodnika dla potencjalnych kandydatów. Można ją też wydrukować na naszej stronie i zaznaczać już załatwione rzeczy.

Czy mogę wyjechać na stałe do Norwegii z całą rodziną?

Najlepiej na początku pojechać samemu i „obadać teren”. Prosimy się nie martwić rozłąką, naszym pracownikom z Polski oferujemy dodatkowo możliwości urlopowe.  Po aklimatyzacji można pomyśleć o sprowadzeniu pozostałych członków rodziny. Chętnie w tym pomożemy.


MIESZKANIE i PRACA W NORWEGII

Dla jakich klientów będę pracować?

Klientami agencji są zarówno duże przedsiębiorstwa budownictwa przemysłowego, jak również mniejsze firmy budowlane, które stawiają na wysoki standard wykonywanych prac oraz pełen profesjonalizm. Mogą być to norweskie firmy budowlane, ale także usługowe  i instalacyjne.

Ile będę zarabiać?

Minimalna stawka, jaką oferujemy naszym kandydatom, to 170 koron norweskich za godzinę. Wynagrodzenie jest uzależnione od kwalifikacji kandydatów. Po kilku miesiącach pracy dla nas, jeśli nasi klienci są zadowoleni z pracownika. istnieje możliwość otrzymania podwyżki.

Co z kosztami dojazdu do pracy?

Jeśli odległość z miejsca zamieszkania do pracy przekracza 7,5 kilometra (w 1 stronę?), to koszty dojazdów zwracane są w wypłacie. W pozostałych przypadkach bilet miesięczny, to koszt około 795 koron norweskich na linie autobusowe i kolej podmiejską.

Co muszę zrobić po przyjeździe do Norwegii?

Listę wszystkich rzeczy znajdziesz na samym końcu naszego przewodnika dla potencjalnych kandydatów. Można ją też wydrukować na naszej stronie i zaznaczać już załatwione rzeczy. W przypadku jakichkolwiek pytań w każdej miejscowości są nasi polskojęzyczni pracownicy Clockwork, którzy są zawsze chętni do pomocy.

Czy ktoś mnie odbierze?

Istnieje taka opcja, np. dla osób, które przyjeżdżają do Bergen w godzinach popołudniowych. Osoby przyjeżdzające przed 15:30 otrzymają od nas kompletne informacje, jak dojechać do biura. Z lotniska odjeżdżają autobusy. Otrzymają Państwo też numer telefonu to odpowiedniego w danym mieście konsultanta.

Co to jest Oppdrag?

Oppdrage oznacza po norwesku zlecenie. Stanowi ono dodatek do umowy i jest podpisywane dla każdego nowego zamówienia. Zawiera szczegółowe informacje o: miejscu pracy, czasie trwania zlecenia, wynagrodzeniu i innych świadczeniach. Zlecenie jest przygotowane w języku norweskim. Wzór takiego przykładowego zlecenia możesz znaleźć w naszym przewodniku dla potencjalnych kandydatów.

Co to jest D-nummer?

Jest to numer personalny, o który należy się starać zaraz po przyjeździe do Norwegii.  W tym celu należy się udać się osobiście do wybranego urzędu podatkowego. Proszę zabrać ze sobą podpisaną umowę o pracę. Razem z D-nummer otrzymacie także kartę podatkową (tzw. Skattekort). Należy pamiętać, aby dostarczyć kartę konsultantowi Clockwork zaraz po jej otrzymaniu.

Dlaczego muszę zmienić mieszkanie po 6 miesiącach?

Rekomendujemy zmianę mieszkania za względu na to, aby dostosować  do Twoich indywidualnych preferencji – np. lokalizacji, współlokatorów itp.

Z kim będę mieszkać?

Będziesz mieszkać z 2-3 osobami, którzy będą innymi pracownikami Clockwork z Polski. Każdy lokator ma swój własny pokój.  Jeśli wyjeżdżacie grupą możemy starać się, abyście zostali zakwaterowani razem albo przynajmniej w bliskiej odległości od siebie.

Ile będzie mnie kosztować życie w Norwegii?

Wynajem pokoju w mieszkaniu to około 4.550 - 5.550 koron norweskich (NOK) miesięcznie. Na wyżywienie należy przeznaczyć około 2.500 NOK miesięcznie. Koszt prądu - 500 NOK co dwa miesiące.

Praca dla fachowców z branży budowlanej w Norwegii